Wednesday, September 26, 2007

pressiteade

Tartu NAK-i luuletaja Priit Salumaa avaldas eesti esimese blogi-luulekogu (blogu) "Blogu".

"Blogu" saab lugeda aadressil: http://blogu.arstionu.net/

"Viimase aastaga kirjutasin oma blogisse hunniku tekste. Neist valisin välja 137. Valik polnud lihtne, kuid sõelale jäid lõpuks need, mis olid mulle personaalselt olulised, sisaldasid mingisugust tunnet või mõttet või tundusid lihtsalt mõistlikud," kirjeldab Salumaa blogu sündi. "Minu eesmärk oli publitseerida oma esimene luulekogu, kuid seda mitte paberil vaid internetis - nii saigi alguse blogu."

Sel moel 137 tekstist sündinud "Blogu" teeb aga unikaalseks veel asjaolu, et sellele palus luuletaja toimetajateks rea oma kolleege ja sõpru - kokku 15 isikut, sh kaasnaklased Jaan Pehk, Contra ja Wimberg. Igaüks neist tegi veel oma valiku, mille blogust vastava sildi alt leiab. Samuti on eraldi sildi all ära toodud luuletused, mis on meeldinud 2, 3, 4, 5, 6, 7 või 8-le isikule. Esimese sildi all asub 27 teksti, viimase all üks tekst, see on järgmine:

te neiu vaikselt istute,
et vaevalt märkangi ma teid,
nii vaikselt ringi piilute,
kas keegi kahtlustabki meid...

meil nõnda salasuhe on,
et isegi ei aima veel,
meil pääle pilke piinlik on,
ma mõttes ühe suitsu teen.

Peale selle on kaks toimetajat kirjutanud "Blogule" ka lühikese retsensiooni, mis on samuti ära toodud. "Esiteks, ma ei lähtunud mitte mingitest kriteeriumidest. Nagu üks hea arvustaja ikka. Valisin luuletused välja täiesti lahmiv-suvaliselt. Mõnes nägin head ja lihtsat Tõde, mõnes emosegust Suurt Luulet, mõnes naljakat sõnamängu. Valisin lihtsalt need luuletused, mis minuga rääkisid," kirjutab Tank.

Aga Contra kirjutab: "Ma usun, et Priidu loodav siltidesüsteem lisab valikule ohtralt põnevust, sest luuletus ei ole asi iseeneses, vaid sõltub, mis keskkonnas teda esitatakse, sealhulgas ka sellest, mis luuletuste vahel ta paikneb. No püüdke kas või kujutada ette, kui Kristus oleks rippunud mitte kahe röövli, vaid kahe riistvõimleja vahel. Kontekst hoopis teine."

Muu info:
Priit Salumaa
arstionu[ät]ut.ee
http://arstionu.blogspot.com

No comments: